У Львівському університеті відзначили 25-річний ювілей журналу «Універсум»

28.12.2018

27 грудня 2018 року в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася урочиста академія, присвячена 25-річчю заснування журналу «Універсум» – відомого науково-публіцистичного видання, що висвітлює теми політології, футурології, економіки, науки та культури. «Універсум» заснований у 1993 році з ініціативи письменника, журналіста, доцента кафедри української преси Львівського університету Олега Романчука. В урочистому заході взяли участь члени редколегії, львівські журналісти і науковці.

Олег Романчук привітав усіх присутніх, представив тих, хто доклався до створення журналу, і розповів про перші його випуски. «Це був перший на початку 90-х часопис такого типу в Україні», – зазначив він. Олег Романчук розповів про численні публікації колег і на сторінках часопису, і у книжкових виданнях (збірки «Україна в універсумі», «У пошуках універсуму», книга «Сафарі для двох» тощо). Редактор наголосив, що багато нинішніх подій в Україні були передбачені в цих публікаціях ще багато років тому. Окреслюючи основний напрям журналу, Олег Костянтинович звернув увагу на те, що «завжди вагоме місце на сторінках журналу займали публікації з проблем української армії, інформаційної безпеки, розвідки, контррозвідки тощо».

Після виступу головного редактора до вітального слова запросили члена редколегії, видатного письменника, редактора і сценариста Леоніда Капелюшного. Він акцентував на важливості журналу «Універсум» для сучасного інформаційного простору: «Я щасливий, що українська журналістика у нас відбулася. У неї непроста доля. Вона почалася, я думаю, саме із незалежності України. А журнал «Універсум» – це приклад того, як треба працювати для суспільства і розвивати ту парость журналістики». При цьому Леонід Капелюшний наголосив на тому, як важливо злагоджено працювати у цьому напрямі: «Журналістика тільки тоді, на мій погляд, впливає на суспільство, на суспільну думку, коли вона єдина у своєму служінні народу».

Колектив журналу «Універсум» привітали колеги з Львівської обласної організації Спілки журналістів України, які побажали йому подальшого процвітання і виокремили важливу особливість журналу: «Це справжня публіцистика, це вміння аналізувати і, найголовніше, це вміння прогнозувати». Від Національної спілки журналістів України колектив журналу отримав почесну нагороду.

Активний автор журналу, член редколегії Петро Костюк також привітав присутніх із 25-річчям створення журналу й наголосив на його значенні для формування національної свідомості: «Для мене «Універсум» – це журнал, який спонукає до думання. Він для мене і літопис, і пропозиція альтернативи, і прогноз. Діяльність цього журналу говорить про зрілу ідентичність українців».

Проректор Університету з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Мар’ян Лозинський передав «Універсуму» вітання від викладацького колективу та Ректора Університету, професора Володимира Мельника. Мар’ян Володимирович наголосив на важливості підготовки професійних кадрів у сфері журналістики, чому всіляко сприяє, зокрема, й діяльність «Універсуму». «Це фахове з позицій державницького розуміння видання», – наголосив проректор.

Політичний діяч, Народний депутат України VII скликання Юрій Михальчишин розповів про те, як важливо утримувати вже усталений вектор руху журналу «Універсум» в інтересах інформаційної безпеки держави, а також висловив занепокоєння тим, що журналістика в Україні має слабкий вплив на інформаційні потоки. Натомість «Універсум» є тим рідкісним виданням, яке правдиво висвітлює актуальні проблеми у різних сферах суспільного життя.

Завідувач кафедри філософії Львівського університету, професор Анатолій Карась зазначив, що «журнал насамперед працює на формування української ідентичності». Анатолій Феодосійович порушив проблеми функціонування журналістики в умовах довготривалої гібридної війни та звернув увагу на значення свободи слова й відповідальності за свободу слова. За його словами, журналістика може мати значний негативний вплив на суспільство, якщо вона «створює тло, яке показує, що ніякої війни немає, а тільки відбувається шоу». Тому журналістика повинна перш за все звертати увагу людей на реальні події, аналізувати актуальні проблеми і представляти дійсність без прикрас. Анатолій Карась наголосив також на важливості консолідуючої функції журналістики: «Свобода творчості може мати різні плоди. Тому замість передачі «Народ проти», яка не сприяє консолідації, має з’явитися програма «Народ за». Журнал «Універсум» вчить нас говорити за що ми, а не проти чого, а це, своєю чергою, допомагає висловлювати те, що нас не влаштовує, наприклад, свідома брехня чи рівень життя», – зазначив Анатолій Феодосійович. Звертаючись до колективу журналу, професор наголосив: «Творення журналу – це велика робота, спрямована на кування ідентичності, формування духовної основи політичної надбудови держави. Ви працюєте над цим завданням так само жертовно, як герої – на фронті».

Вітальне слово виголосив також завідувач кафедри української преси Львівського університету, професор Степан Кость. Він розповів про те, як журнал «Універсум» стимулює студентську творчість, адже студенти Університету мають змогу публікуватися в ньому. При цьому особлива роль «Універсуму» полягає ще й у тому, що журнал має всеукраїнське значення, і за ці 25 років видав багато цінного, актуального, полемічного. Степан Андрійович звернув увагу на негативні тенденції в українській журналістиці, яка, за словами багатьох експертів, перебуває у плачевному стані. «Проте незалежна журналістика не зникає. І коли йдеться саме про журналістику незалежну, то одним із зразків є журнал «Універсум». Журналістика не повинна служити, прислуговувати. Вона має бути патріотичною і займати державницькі позиції. А для «Універсуму» характерні глибока аналітика з солідною доказовою базою, безкомпромісність, полемічність і, найважливіше, державницька позиція», – зауважив професор.

Приєдналися до вітань і присутні на зібранні члени редколегії, суспільні діячі, журналісти і науковці. Всі вони відзначили вплив «Універсуму» на формування суспільної думки та національної ідентичності завдяки чіткій державницькій позиції, ґрунтовності у висвітленні тем і проблем сьогодення, а також полемічності поглядів, які пробуджують свідомість, конструктивно провокують, змушують думати й діяти. Саме тому «Універсум» залишається тим рідкісним прикладом правдивої та незалежної журналістської діяльності в сучасній Україні.

Фотогалерея

Прес-центр ЛНУ імені Івана Франка