Олег К. Романчук. Чи отримає агреман Рустем Умєров?
Під час спілкування з пресою у Римі Зеленський заявив, що розглядає нинішнього міністра оборони Рустема Умєрова на посаду Надзвичайного і Повноважного Посла України в Сполучених Штатах Америки.
Є у дипломатії поняття агреман - тобто схвалення чи погодження приймаючої держави на призначення певної особи главою дипломатичного представництва держави, яка робить запит про агреман.
Інформація з Вкіпедії: «Запит на агреман – це одна зі стадій процесу призначення глави дипломатичного представництва, який називається акредитацією. Повна структура процедури: підбір кандидатури посла або посланника; запит на агреман; видання акта внутрішнього права, що законодавчо оформляє призначення; одночасне (в обох столицях) офіційне повідомлення в ЗМІ про призначення; видача вірчих грамот; попередня авдієнція у міністра закордонних справ країни перебування після прибуття посла чи посланника та передання міністру копії вірчих грамот; вручення вірчих грамот (главі держави) під час офіційної церемонії і відтак початок дипломатичної місії цього представника. Головний з етапів – запит зацікавленої держави на агреман, тобто згоду країни майбутнього перебування на призначення певної особи послом, посланником чи постійним повіреним у справах» .
Природно, що Державний департамент Сполучених Штатів, який надає агреман, пильно вивчає кандидатури ймовірних амбасадорів у Вашингтоні. Можна припустити, що працівники Держдепу і спецслужби США добре ознайомлені і з публікаціями українських виданнях, де в епіцентрі журналістських розслідувань опинявся міністр оборони. Так, аналізуючи причини призначення Рустема Умєрова міністром оборони України, Олександр Карпець у своїй публікації в «Економічних новинах» 8 вересня 2023 року ( https://enovosty.com/uk/politika-ukr/full/0809-novij-ministr-rustem-umerov-shho-za-lyudina-ocholiv-minoboroni-ukraini) дійшов висновку, що призначення Рустема Умєрова очільником МО – це добре продумане вмонтування американської креатури в надважливу інституцію в час війни. Не думку автора, вирішальне значення для цієї посадової оборудки придалися зв’язки Умерова в США, набуті по лінії «гратоодержувача». Карпець нагадує, що лютому 2022 року Рустем Умєров увійшов до складу української делегації для участі у переговорах із Росією, які провалилися, хоча у квітні у Стамбулі було підписано попередній документ. «Влітку 2022 року Умеров та низка парламентаріїв на чолі зі «Слугами народу» їздили до США домагатися постачання важких озброєнь Україні. Це також говорить про його зв’язки в Америці, зважаючи на те, що раніше у військово-технічних питаннях він не фігурував. До речі, за даними медіа, родина Умєрова мешкає в Майамі, і це навіть не дивує».
У вересні 2022 року за підтримки «Слуг» Рустема Умєрова було призначено головою Фонду держмайна України. Через рік, 6 вересня, Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук підписав Постанову про призначення Умєрова Р.Е. на посаду Міністра оборони України. Попри те, що 18 серпня 2023 до НАБУ була подана заява про те, що очільник ФДМУ Р. Умєров, його перший заступник Д. Шугалій Д. та заступник О. Федоришин, зловживаючи владою, діючи всупереч інтересам служби, перевищуючи свої службові повноваження, вчиняють дії, спрямовані на приховування фактів розкрадання державного майна. 8 вересня 2023 року видання «Коментарі» повідомило: «Вищий антикорупційний суд зобов’язав НАБУ порушити кримінальну справу проти колишнього голови Фонду держмайна Рустема Умєрова , якого призначають на посаду міністра оборони України. Про це йдеться в ухвалі ВАКС від 25 серпня по справі 991/7415/23, яка є в розпорядженні видання…» (https://society.comments.ua/ua/news/crime/vischiy-antikorupciyniy-sud-zobov-yazav-nabu-porushiti-kriminalnu-spravu-proti-umerova-717788.html).
На початку грудня минулого року Україну сколихнув скандал навколо системи закупівель зброї державою для війська на сотні мільярдів гривень. Міністр оборони звільнив керівницю формально незалежної Агенції оборонних закупівель Марину Безрукову і звинуватив її у провалі роботи. З іншого боку, сама Безрукова, низка відомих антикорупційних активістів і навіть впливові депутати від владної «Слуги народу» заявили про незаконність дій Рустема Умєрова і стали на захист агенції ( https://prm.ua/skandal-u-minoborony-chomu-prezydent-zobov-iazanyy-vtrutytys-v-hanebnu-istoriiu/).
5 грудня 2024 року видання ZN.UA друкує статтю «Міністерство саботажу» Умєрова»; через три тижні, 26 грудня, Центр протидії корупції на своєму сайті оприлюднює матеріал «Міністр оборони Умєров знищив головну антикорупційну реформу в оборонці змінами до статутів АОЗ і ДОТ» ( https://antac.org.ua/news/ministr-oborony-umierov-znyshchyv-holovnu-antykoruptsiynu-reformu-v-oborontsi-zminamy-do-statutiv-aoz-i-dot/).
У січні 2025 року НАБУ підтвердило, що зареєструвало провадження за заявою Центру протидії корупції про вчинення злочину міністром оборони України Рустемом Умєровим за ч.2 ст. 364 Кримінального кодексу України (зловживання владою або службовим становищем) – https://tsn.ua/ukrayina/zareyestrovano-provadzhennya-proti-umyerova-za-oznakami-zlovzhivannya-vladoyu-u-nabu-pidtverdili-2754579.html.
У липні 2025 року керівниця «Центру по боротьбі з корупцією» Дар'я Каленюк заявила (https://www.youtube.com/watch?v=OsLIkh2IobI), що дружина і троє дітей міністра оборони України, а також його батько і брат проживають на південно-східному узбережжі Флориди, де зареєстровані бізнеси сім'ї Умєрових…
Але ми не про сім’ю очільника Міністерства оборони. Ми про послужний список майбутнього посла, його, так би мовити, беґраунд. Який не дивує. В Україні вже давно стало традицією замість професійних дипломатів призначати сексологинь, прокурорів, генералів... У даному разі, можливо, йдеться про «почесну відставку» та «воз’єдання сім’ї». Хтозна.
У нас війна. В країні, яка постачає Україні гостродефіцитну зброю, найважливіші системи озброєння передусім потрібний досвідчений кадровий дипломат, який водночас добре розуміється на військовій тематиці, орієнтується в армійських нюансах як з нашого боку, так і з американського. А ще розбирається в законах воєнної логістики. Вимоги тривіальні.
У Рустема Умєрова є такий досвід? За ним шлейф корупційних скандалів. Минулого року, в листопаді, українська делегація на чолі з міністром оборони прибула до Південної Кореї аби обговорити питаня участі КНДР у війні та сподіваючись домовитись з очільниками Південної Кореї про постачання боєприпасів і зброї для України. Візит виявився невдалим. Міністра, очевидно, не був поінформований, що законодавство Південної Кореї, забороняє експорт озброєння до воюючих країн. О тій самій порі (за інформацією керівника українського Центру з протидії дезінформації Андрія Коваленка) КНДР передала Росії 100 артилерійських систем, серед яких самохідні гаубиці М1989 і ракетні установки М1991, а також мільйони артилерійських снарядів і десятки 7 500-фунтових балістичних ракет KN-23...
Згадалися журливі рядки Олександра Олеся, датовані 1919 роком:
Державні місії,
Контроль, комісії,
Пілати, дипломати,
Вся Україна тут....
Нічого не закуплено:
Козу півбока куплену,
Для сміху, на потіху,
Додому привезуть.
А там десь на позиції,
Без зброї, без муніції,
У полі босі й голі
Вмирають козаки.
Знову ж таки причину трагедії пояснив уже цитований Олександр Олесь:
Хто з нас в міністрах не бував,
Осли, телята, поросята
І жовтодзьобі гороб’ята.
Тепер же інший час настав
Тепер призначують на жах
І на загибель всього люду
Іскаріотського Іуду,
Що ввів дурних дітей в облуду
І обезславив по світах.
26 листопада 1920 року командири чаcтин Окремої кінної дивізії на чолі з генерал-хорунжим О. Омеляновичем-Павленком склали меморандум Командувачу Армії УНР: «Бачачи повне небажання Великих Держав рахуватися з сучасними представниками України, ми пояснюємо це тим, що репрезентували і репрезентують Україну, а також керують її справами особи, котрі не мають імені в диплматичних кругах і не мають достаточного досвіду та освіти для керування Державою… ».
Краще не скажеш.
Згадаймо, що першим і другим послами Незалежної України були відомі громадські діячі Олег Білорус та Юрій Щербак. За різних президентів України з огляду на важливість відносин зі США послами переважно призначалися провідні дипломати з керівництва МЗС – Бутейко, Грищенко, Шамшур, Моцик, Єльченко, що завжди позитивно сприймалося американською стороною. Успішним послом у Вашингтоні був і Валерій Чалий.
У нинішній надзвичайно складній політичній та воєнній ситуації було б логічно запропонувати на посаду українського амбасадора в США кандидатуру генерала Володимира Гаврилова, колишнього заступника міністра оборони і представника України при НАТО. Він добре знає потреби ЗСУ. І має професійні контакти. Закінчив Військову академію протиповітряної оборони Сухопутних військ. У 2014–2015 роках – начальник Воєнно-дипломатичної академії ім. Євгенія Березняка.
Наразі питання відкрите: чи отримає агреман Рустем Умєров на призначення його Надзвичайним і Повноважним Послом України у Сполучених Штатах Америки?
Олег К. РОМАНЧУК