Багатонаціональні українсько-американські військові навчання «Rapid Trident – 2021»

25.09.2021

20 вересня 2021 року на базі Міжнародного центру миротворчості та безпеки Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного під загальним керівництвом командувача Сухопутних військ України генерал-полковника Олександра Сирського розпочалися багатонаціональні українсько-американські командно-штабні навчання «Rapid Trident – 2021» із залученням військ, що триватимуть до 1 жовтня 2021 року. Це вже двадцять п’яті за ліком навчання, які проводяться на Яворівському полігоні, що на Львівщині. Майже 6000 військових з 15 країн світу поділяться з українцями досвідом, здобутим у «гарячих точках світу». Своєю чергою представникам ЗСУ є що розповісти і продемонструвати майстерність й вишкіл, здобутий під час бойових дій на Сході України упродовж 2014–2021 рр.

У церемонії урочистого відкриття навчань взяли участь представники Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, оперативного командування «Схід», військовослужбовці з США, Канади, Великобританії, Німеччини, Італії, Польщі, Болгарії, Грузії, Йорданії, Литви, Молдови, Пакистану, Румунії, Туреччини та країн-партнерів.

«Сьогодні ми спільно відкриваємо нову сторінку історії. Адже сьогодні ми розпочинаємо навчання заради майбутнього людства. Я знаю, я вірю, що кожний з Вас зосередить усі свої знання, сконцентрує усі свої сили заради того, аби показати країнам-агресорам, що шансів в них немає. Мир, щастя та злагода пануватимуть на планеті. Адже це і є нашою головною метою. Дякую кожному з Вас за вашу мужність, дякую урядам Ваших країн за їхню мудрість і прагнення взаємодопомоги», – сказав командувач ЗСУ генерал-майор Ігор Палагнюк.

Ритуал відкриття навчань традиційно розпочався оглядом підрозділів країн-учасниць. З української сторони огляд провів бригадний генерал Владислав Клочков, з американської – полковник Майкл Хенсон.

Як наголосив Владислав Клочков, основною метою цих навчань є досягнення взаємосумісності між Україною та її партнерами, а також потреба обмінятися досвідом. У висліді можна буде виробити певну систему протидії реальним і ймовірним загрозам з боку Росії.

«Цьогорочні навчання є свідченням того, що Україна, США та наші міжнародні партнери продовжують посилювати свою співпрацю, – зазначив український генерал. – Наші дії мають виключно оборонний характер. Адже упродовж останніх восьми років ми стали свідками інтервенції та окупації частини території України. Російська Федерація, порушуючи міжнародне право і порядок, створила на Донбасі терористичний анклав, який підтримується зброєю, технікою та особовим складом. Ми стали свідками появи на території сучасної європейської держави центру екстремізму, який продукує гібридні атаки та є джерелом небезпеки для всього цивілізованого світу. Тому ми маємо бути готовими до загрозливих викликів нашого часу і маємо діяти спільно, злагоджено й ефективно. Я переконаний, що ці навчання не лише черговий етап удосконалення військової майстерності. Вони є важливим кроком на шляху до євроінтеграції України, адже навчання Rapid Trident посилять оперативні можливості наших військ і покращать рівень взаємосумісності між підрозділами та штабами Збройних Сил України, США та партнерів НАТО. Зі свого боку українські військові, які восьмий рік поспіль стримують російську агресію, передадуть міжнародним колегам унікальний бойовий досвід, здобутий у боях на Донбасі. Ці навчання зроблять стосунки військовослужбовців ще міцнішими та дружнішими. Я високо ціную незмінну підтримку України країнами НАТО та іншими державами. Я дякую учасникам змагань і державам-партнерам за допомогу. Вірю, що ці навчання допоможуть солдатам удосконалити вміння й навики і стати ще кращими й сильнішими».

Перша й основна мета цьогорічних навчань – це сумісні дії, загальне управління, керівництво і контроль за виконанням поставлених завдань. А друга – це оцінка підрозділів за стандартами НАТО. Була здійснена передислокація повітряним шляхом деяких підрозділів у центр, де проводяться навчання. Також передбачена спільна висадка українських і американських десантників. Стрибки здійснюватимуть з літака С-130 військово-транспортної авіації США.

Цьогоріч актуальним є питання проведення сумісної бойової роботи в урбанізованій місцевості. Враховуючи присутність міжнародних партнерів йдеться не лише про оборонні дії, а й наступальні операції. Розгорнуті органи управління, одним з яких є підрозділ, створений на базі українсько-польсько-литовської бригади. Залучені й інші складові оборони України: СБУ, Національна гвардія, Державна Прикордонна Служба. Заплановано застосування багатонаціональної ескадрильї, яка дислокується на території України.

Співкерівник навчань з американської сторони полковник Майкл Хенсон також виступив перед учасниками навчань і журналістами. Він є радником при Генеральному Штабі і представником багатонаціонального координаційного комітету в Україні. Упродовж останніх двох років керував навчаннями з боку США.

Полковник Хенсон зазначив, що основним завданням цьогорічних навчань є фокусування на розбудові партнерства, на забезпеченні досягнення взаємосумісності. Також він наголосив, що важливими для керівництва цьогорічних навчань є аспект людських відносин, аспект процедурний та аспект технічний. Незалежно від того, з якою країною проводяться навчання, США намагаються розбудувати це партнерство, налагодити хороші особисті взаємини, а також зрозуміти процесуальні аспекти країн, в яких проводяться такі військові навчання. Також важливим є технічна спроможність виконувати спільні бойові дії та досягти високої технічної взаємосумісності.

Все, що реалізовуватиметься під час навчань, відбуватиметься за сценарієм, максимально наближеним до реального життя, до можливих викликів і загроз. Керівники навчань, які мають неабиякий досвід ведення бойових дій у «гарячих точках», не прив’язуватимуться до якоїсь конкретної країни, а показуватимуть, як треба боротися із загрозами загального характеру.

До команди оцінювачів входять українські військові фахівці та офіцери з Австрії, Німеччини, Швеції, Грузії, Боснії й Герцеговини, які є професіоналами з великим практичним досвідом.

Вікторія РОМАНЧУК,
відповідальний секретар журналу «Універсум»,
член Всесвітньої асоціації періодичної преси –
Organisation Mondiale de la Presse Periodique en Bruxelles

Cвітлина автора


Вікторія Романчук

Вікторія Романчук з представниками України та Молдови