Видавнича діяльність «Просвіти»

23.09.2023

У драматичний і трагічний час війни України з Московією майже вся поміч діяспори спрямована на гуманітарну та медичну допомогу українському народові. Але частина коштів, хоч і невелика, використовується на видавничу справу — на видання книжок, журналів, газет. Друковане слово у цей час дуже потрібне, тож обласні «Просвіти» в Україні видають, хоч і невеликими накладами, книжки та збірники творів для молоді та дорослих.

У Полтаві в серії «Просвітницька книгозбірня» 2022 року було видано «Гетьман України Пилип Орлик» Людмили Шендрин та «Григорій Китастий, автобіографія», а 2023 року — спогади Миколи Кульчинського, голови Полтавської обласної «Просвіти» під назвою «У Нашій Хаті Радянського Союзу не було».

Рівненська «Просвіта» 2021 року видала денники очільниці Рівненської «Просвіти» Євгенії Гладунової-Борейко — «Із Глибини Просвітянського серця», а 2023 року літературний альманах творчости молоді «Проріст» та спомини «Скарбничий Просвітянського Духу», присвячені 90-річчю Михайла Борейка, визначного просвітянина і громадського діяча Рівненщини.

Херсонська «Просвіта» перед ворожою навалою встигла видати «Нариси з Історії Літературного Клубу «Еліні», 1987-2022 рр» Оксани Олексюк та «Громадський Співак і Громадський Діяч Іван Бурлана» Олега Олексюка. Авторам довелося залишати домівки і їхати на Захід України.

«Буковинська Ластівка», літературно-просвітницький журнал, був заснований в 1922 році, а відновлений 1993 року. Тут друкуються твори молодих письменників і статті про сучасних героїв. Історичну повість «Подвиги Лісового Хлопчика» Юрія Кушніра, присвячену героям, полеглим за незалежність України, було видано 2022 року.

Івано-Франківська «Просвіта» видала «Під куполом неба твого, Україно» Ольги і Романа Бойчук. Це літературно-художнє видання поезій,прозових текстів і пісень для дітей і молоді на патріотичну тематику. Також було видано «Молитовник захисника України-«Мати Божа, змилуйся над Україною».Газета «Галицька Просвіта» виходить раз на тиждень.

Збірку поезій «Вічне Воскресіння» голови Самбірської «Просвіти» Олександри Сумарук було видано в 2022 році. До неї увійшло 98 поезій, написаних у різні роки. Велика частина творів присвячена боротьбі України за незалежність.

Крім фінансової помочі на видавничу діяльність «Просвіти» України, Товариство Української Мови (ТУМ) також допомагає журналам і газетам в Україні: журнали «Універсум» (Львів) і «Бористен» (Дніпро); газети «Світ-інфо» (Чернігів) та «Слово Просвіти» (Київ).

Допомога на видавничу працю «Просвіти» в Україні була можлива через княжу допомогу від св.п. Мирослави Наливайко, св. п. Омеляна Мельника, Demus Foundation, Heritage Foundation, Selfreliance Foundation.

Велике Їм Спасибі!

Віра Боднарук,
голова Товариства Української Мови

Світлина з архіву Боднаруків

Універсум 9–10 (371–372), 2024

Журнал Універсум 9–10 (371–372), 2024

Митрополит Андрей: «Україна лише сама себе зможе змінити. Ключ до перетворення знаходиться в ній самій»

СЛОВО РЕДАКЦІЙНЕ Валерій Залужний 13 чесних фактів про війну в Україні

РЕАЛІЇ СЬОГОДЕННЯ Олег К. Романчук Українська економіка і політика на тлі «кривої Лаффера»: вгору сходами, що ведуть униз

ДЕРЖАВНІСТЬ Юрій Щербак Юрій Щербак: кінець української держави № 1. Необхідно заснувати державу № 2

ЯВНЕ І ПОТАЄМНЕ Олег К. Романчук «Дью ділідженс» для українських спецслужб, або Що поставлено на мапу державності

ДЕРЖАВНІСТЬ Петро Костюк Митрополит Андрей Шептицький – будівничий української нації

НАШ АРХІВ Степан Ріпецький Українсько-польська дипломатична боротьба 1918-1923

ВІЙНА І МИР Степан Кость Герої, ухилянти і ars moriendi

ІНФОРМАЦІЙНІ ВІЙНИ Олег К. Романчук Російська воєнно-теоретична думка: традиційна суміш пропаганди і міфів

КУЛЬТУРА Олег Баган Культурологічна критика імперії зла

СЛОВО РЕДАКЦІЙНЕ Валерій Залужний Валерій Залужний: «Досвід нашої боротьби буде корисним для всіх, хто шукає шлях до миру»