Україна в ролі основного союзника США поза НАТО: міф чи реальність?
1 серпня 2019 року Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп надав Бразилії статус основного, не натівського союзника – Major Non-NATO Ally.
Багатолітня історія зі вступом України до НАТО чимось нагадує одну з оповідок про знаменитого Ходжу Насреддіна, який пообіцяв емірові упродовж двадцяти років навчити осла говорити. Логіка легендарного мудреця і хитруна більш ніж переконлива: за два десятиліття або віслюк здохне, або емір помре.
Відколи у квітні 2008 року в Бухаресті Україні було відмовлено у наданні Плану дій щодо набуття членства (Membership Action Plan, MAP) в Північноатлантичному альянсі (тоді Анґела Меркель навіть заявила, що Україна не має бути в НАТО, оскільки цю ідею не підтримує більшість українського суспільства), шансів вступу України до Альянсу в близькій перспективі не побільшало.
Але. Під час дискусії на Київському Безпековому форумі 10 березня 2021 року Bill Taylor заявив: «Ми можемо надати Україні статус основного, не натівського союзника – Major Non-NATO Ally. Нам для цього не потрібна згода інших країн. Україна мусить про це попросити і США можуть надати такий статус».
Так отож.
1 серпня 2019 року Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп надав Бразилії статус Major Non-NATO Ally. Тому саме зараз – після обрання Дональда Трампа вдруге Президентом США треба не зволікаючи готувати звернення Президента України до державного керівництва США щодо отримання Україною статусу основного союзника США поза НАТО.
Надання Україні такого статусу було б логічним кроком з боку США як держави-гаранта відповідно до Будапештського меморандуму. З іншого боку, це утвердило б вагу Української держави на міжнародній арені.
Настав час кардинального посилення позицій України на міжнародній арені та зміцнення її безпеки.
Олег К. РОМАНЧУК